Büyükelçinin Özgeçmişi

Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer

Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Lisansı
London School of Economics Tarih Yüksek Lisansı

28.02.1979 - 01.06.1979   EUDA Evrak Ulaştırma Dairesi - Aday Meslek Memuru    
01.06.1979 - 01.12.1979   KOKD Konsolosluk ve Hukuk İşleri Dairesi - Aday Meslek Memur
16.12.1979 - 31.03.1981   Askerlik görevi
01.04.1981 - 29.08.1982   UEKD Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar Dairesi - Üçüncü Katip, İkinci Katip
29.08.1982 - 30.08.1984   Kuveyt Büyükelçiliği - İkinci Katip
30.08.1984 - 01.09.1988   Londra Başkonsolosluğu - Muavin Konsolos, Konsolos
01.09.1988 - 01.08.1989   SPLD Siyaset Planlama Dairesi - Başkatip, Şube Müdürü
01.08.1989 - 28.09.1990   MÖZK Müsteşar Özel Kalem Müdürlüğü - Özel Kalem Müdürü
28.09.1990 - 03.10.1994   Opandat Daimi Temsilciliği - Başkatip  , Büyükelçilik Müsteşarı
03.10.1994 - 28.02.1995   PERD Personel Dairesi Başkanlığı - Şube Müdürü
28.02.1995 - 01.06.1995   PERD Nezdinde - Şube Müdürü
01.06.1995 - 30.08.1996   EPGY-IV Daire Başkanlığı - Daire Başkanı
28.02.1996 - 30.08.1996   Cumhurbaşkanlığı - Daire Başkanı
30.08.1996 - 12.10.1998   Şikago Başkonsolosluğu - Başkonsolos
12.10.1998 - 01.09.2000   SPGY-I Daire Başkanlığı - Daire Başkanı
01.09.2000 - 09.01.2005   Turkuno Daimi Temsilciliği - Daimi Temsilci Yardımcısı, Elçi-Daimi Temsilci Yardımcısı
09.01.2005 - 01.05.2006   Duşanbe Büyükelçiliği - Büyükelçi
01.05.2006 - 02.08.2006   MİDY Nezdinde - Büyükelçi
02.08.2006 - 12.02.2007   BÖZM Bakan Özel Müşavirliği - Büyükelçi, Bakanlık Müşaviri
12.02.2007 - 15.08.2007   SPGM Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü - Büyükelçi, Genel Müdür Vekili
15.08.2007 - 01.04.2009   Vaşington Büyükelçiliği - Elçi-Müsteşar
01.04.2009 - 15.02.2013   Dublin Büyükelçiliği - Büyükelçi
15.02.2013 - 01.05.2013   MİDY Nezdinde - Büyükelçi
01.05.2013 - 01.03.2014   TKGM Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürlüğü - Büyükelçi, Genel Müdür Vekili -Genel Müdür
01.03.2014 - 31.10.2016   SPGM Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü - Büyükelçi, Genel Müdür
31.10.2016   UNESCO Daimi Temsilciliği, Daimi Temsilci, Büyükelçi

Evli ve üç çocuklu olan Büyükelçi Cengizer İngilizce bilmektedir.